Kira Geliri Beyannamesi

warning: Creating default object from empty value in /home/beyanname/domains/beyannamesorgulama.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.


    

Kira geliri olup, kendileri de kira ödeyenler dikkat!

Gelir Vergisi beyanname verme süresi bu ay itibarıyla başladı. Basit usuldekiler hariç diğer gelir unsurlarından gelir elde edenler gibi gayrimenkul sermaye iradı yani kira geliri elde edenlerin de bu ay içerisinde beyanname vermeleri gerekiyor.

Mükelleflerin, 1 Ocak 2012 – 31 Aralık 2012 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 2013 yılının Mart ayının 1’inci gününden 25’inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Beyanname üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Birçok okur, elde ettiği gelirin beyan edilip edilmeyeceğini soruyor.

Yusuf Bey merhaba, kendim kirada oturuyorum. Yatırım amaçlı Temmuz 2012’de bir daire aldım. Bir bankadan 3 yıllık kredi çektim ve Ağustos 2012’de kiraya verdim. Bu durumda ben kira bildiriminde ne zaman bulunmalıyım? Oturduğum evin kirası 750 TL, kiraya verdiğim evimin kirası 500 TL. B.Doğan

Son yorumlar